неделя, 4 септември 2011 г.
Фаталната графиня Тарновска в България
Графиня Мария Николаевна Тарновска(Тарновская)става световно известна след убийството на любовника й,граф Павел Комаровски,във Венеция през 1907г.
Съдебния процес,известен в Италия,като "Руската афера",започва на 14.03.1910г. и завършва на 20.05.същата година,с осъдителна присъда от 8г.,за графинята.
Красивата Мария О Рурк,произхожда от дворянско семейство,което се гордее с родствени връзки със Стюардите.Баща й ,Николай Морисович е на руска служба.Тя се ражда в родовото имение, в Украйна на 9.06.1877г.
Жени се на 17г.за граф Василий Тарновски.Младата двойка има две деца-Василий(р.1895)и Татяна(1895-1992).
Финансовите проблеми на Василий карат Мария да намери други източници за охолния живот,който харесва.
Българската връзка разкрива ,че тя се занимава с шпионаж в полза на Руската империя.
Няколко години преди сензационното убийство във Венеция тя посещава България и това е отразено в разказите на известния български карикатурист Иван Славов(1877-1932).Той разказва:
"Стоян Шангов(собственик и гл.редактор на в-к"Вечерна поща")беше мил човек,но често сприхав.
Един ден в редакцията дойде елегантна дама,да даде обя
вление."Имам сестра в Кайро,която ще се ожени за английски офицер и желая да й се обадя.Имам и други съобщения да правя,за които ще заплатя добре",каза тя.
И понеже в разговора тя употреби английски думи,на които аз отговорих(Иван Славов е завършил Американския колеж в Самоков и говори много добре английски),това я заинтригува и ме покани да я посетя.
Разговорите ни се водеха на обикновени теми.Каза ми,че ходела в Двореца и ми показа фотография с подписа на княз Фердинанд.
Един ден госпожата - графиня Тарновска - ме покани на разходка до Борисовата градина. След два дена Шангов ме завари рано в редакцията, извика ме в кабинета си, извади револвер и ми рече много сърдито:
- Знаеш ли с каква жена дружиш? Тя е същата, за която писахме във вестника, че е вършила шпионаж в нашата легация в Петербург, а сега е изпратена тук като фаворитка на руския пълномощен министър Юрий Бахметиев. Ще те застрелям, ако продължаваш да дружиш с нея.
Ние се разделхиме. След няколко години в-к "Дневник" съобщи, че Тарновска е била хваната във Венеция заради убийството и ограбването на едни руски офицер в Париж. Отпосле се разбра, че Тарновска е дирила и други познанства в редакцията, за да може да повлия, да не се пише против Бахматиев, когото сетне руското правителство премести в Токия(Япония)".
Венецианското дело има сензационен характер,години наред световната преса отразява подробности около него-има красива аристократка,пари,убийство.Граф Павел Комаровски е убит от Николай Наумов,с револвер,във Венеция.Няколко дена по късно виенската полиция арестува московския адвокат Донат Прилуков.Той разкрива интересни подробности.Убийството е замислено от графиня Мария Тарковска с цел,присвояване на наследството и застраховката на графа.Тя е арестувана във Виена ,в дома й са открити писма и документи,които потвърждават версията на нейния съучастник Прилуков.
Сина на губернатора на руския град Орел,Николай Наумов е оръжие в ръцете на двама авантюристи.
По време на процеса са призовани много свидетели и експерти,вкл. и италиянския проф.Босси,гинеколог,който твърде.че графинята страда от рядко женско заболяване,което развива манията й за унищожение на своите любовници.
Писателят Габриел Д Анунцио с интерес следи процеса и получава поръчка за пиеса от известни италиянски театри.Самият съдебен процес е истински спектакъл,присъстват европейски аристократи и богаташи(херцог Д Аоста) и обикновени хора,жадни за сензации.Княз Трубецкой пристига от Русия,за да свидетелства.Красивата графиня, облечена в елегантни черни тоалети,се защитава изключително умело и аргументирано.
Години по късно излизат романи,като тези на Ханс Хабе и Ани Виванти.
Режисьорите Лукино Висконти и Микеланджело Антониони искат да филмират живота на Мария Тарновска.
Сенцационния процес и фаталната графиня продължават да разпалват въображението на някои автори и днес.Италиянският писател Енрико Гропали(Enrico Groppali)написа "Дяволът е жена"(Il Diavolo e femmina),в основата на който е съдбата на руската аристократка.
Никъде не се споменава нейната българска връзка,а тя дава друга нишка(шпионаж) в историята на тази фатална жена.Нейната биография би била по пълна,ако се разследва и тази следа.
Била ли е графиня Тарновска агент за специални поръки на руските царски тайни служби?
Последните години от живота си графиня Мария Тарновска преживява в Аржентина ,с френския аристократ Алфред дьо Вилмер(Alfred de Villemer).Тя умира в Санта Фе ,през 1947г.Останките й са пренесени в семейната гробница в Украйна.
Етикети:
countess Maria Tarnowska
Абонамент за:
Публикации (Atom)